Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Deprem sonrasında neler yapılması gerekir? Afetzedeler neler yapmalı?

Na

Forum Üyesi
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli, çevre illerden de hissedilen 7.4 büyüklüğündeki deprem sonrasında bölgede neler yapılması gerektiği araştırılıyo. Bu bağlamda, Deprem sonrasında neler yapılması gerekir? Afetzedeler neler yapmalı? İşte detaylar…

Deprem sonrasında neler yapılması gerekir?

AFAD'ın yapılması gerekenler listesini belirtmeden önce afet alanında yapılması gereken acil bilgileri aktaralım:

Deprem bölgesinde özellikle etrafınızda yıkılan bina bulunuyorsa; telefonunuza herkesin ulaşmasına izin verin, Wi-fi şifrelerinizi kaldırın.

Afad uygulamasını indirip enkaz altında bulunanların konumunu atın.

FoQbk48X0AAYO9c.jpg

AFAD Acil Mobil uygulamasını Google mağazasından indirmek için

AFAD Acil Mobil uygulamasını Apple mağazasından indirmek için

Peki, AFAD neler yapmamız gerektiğini söylüyor:

KAPALI ALANDAYSANIZ;

Önce kendi emniyetinizden emin olun.
Sonra çevrenizde yardım edebileceğiniz kimse olup olmadığını kontrol edin.
Depremlerden sonra çıkan yangınlar oldukça sık görülen ikincil afetlerdir. Bu nedenle eğer gaz kokusu alırsanız, gaz vanasını kapatın. Camları ve kapıları açın. Hemen binayı terk edin.
Dökülen tehlikeli maddeleri temizleyin.
Yerinden oynayan telefon ahizelerini telefonun üstüne koyun.
Acil durum çantanızı yanınıza alın, mahalle buluşma noktanıza doğru harekete geçin.
Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla size yapılacak uyarıları dinleyin.
Cadde ve sokakları acil yardım araçları için boş bırakın.
Her büyük depremden sonra mutlaka artçı depremler olur. Artçı depremler zaman içerisinde seyrekleşir ve büyüklükleri azalır. Artçı depremler hasarlı binalarda zarara yol açabilir. Bu nedenle sarsıntılar tamamen bitene kadar hasarlı binalara girilmemelidir. Artçı depremler sırasında da ana depremde yapılması gerekenler yapılmalıdır.

20230206_5_08AE01EEAB1F94752B53E3F2D272E2AA4.jpg

AÇIK ALANDAYSANIZ;

Çevrenizdeki hasara dikkat ederek bunları not edin.
Hasarlı binalardan ve enerji nakil hatlarından uzak durun.
Önce yakın çevrenizde acil yardıma gerek duyanlara yardım edin.
Sonra mahalle toplanma noktanıza gidin.
Yardım çalışmalarına katılın. Özel ilgiye ihtiyacı olan afetzedelere -yaşlılar, bebekler, hamileler, engelliler- yardımcı olun.

YIKINTI ALTINDA MAHSUR KALDIYSANIZ;

Paniklemeden durumunuzu kontrol edin.
Hareket kabiliyetiniz kısıtlanmışsa çıkış için hayatınızı riske atacak hareketlere kalkışmayın. Biliniz ki kurtarma ekipleri en kısa zamanda size ulaşmak için çaba gösterecektir.
Enerjinizi en tasarruflu şekilde kullanmak için hareketlerinizi kontrol altında tutun.
El ve ayaklarınızı kullanabiliyorsanız su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine vurmak suretiyle varlığınızı duyurmaya çalışın.
Sesinizi kullanabiliyorsanız kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya ve onlara seslenmeye çalışınız. Ancak enerjinizi kontrollü kullanın.