Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

“Devlet enkaz altında kaldı”

Na

Forum Üyesi
On ilimizin depremde yerle bir oluşunun üstünden iki gün geçti. Devlet tamanlamıyla acz içinde. Bölgede iklim koşullarının sertliği, üstüne, göğsümüzü kabarta kabarta övündüğümüz karayollarının çökmesi, Hatay Havaalanı’nın Amik Ovası’nın alvünyonlu toprakları üstünde kurulması sonucu yıkılıp kullanılamaz hale gelişi yüzünden arama kurtarma çalışmaları yetersiz kalıyor; bölgeye ulaşım imkanı neredeyse sıfırlanmış durumda. Ölü sayısının yabancı kaynaklara göre yüz binleri bulması bekleniyor.

Televizyonda deprem sonrası enkaz görüntülerini izliyorum. Bu binaları yapan müteahhitlerde hiç mi vicdan kalmamış? Betonarme dediğiniz binanın betonları arasında olması gereken demir çubuklar yerine ince teller görünüyor. Besbelli malzemeden çalınmış ki binalar karton yapılar gibi çökmüşler. Bir yıl önce, deprem yönetmeliğine tam olarak uygundur, en büyük bir depreme dayanıklıdır, diye sahiplerine teslim edilen TOKİ binaları yan yatmış. Beş yıldızlı oteller kadar lüks yapılar olmakla böbürlendiğimiz şehir hastanelerinin bir kısmı çökmüş, bir kısmı ortadan ikiye yarılmış. Kardeşim, sen beş yıldızlı otel mi inşa ediyorsun, yoksa hastane mi? Önce ona karar ver. Övündüğün hastaneler enkaz haline gelince yaralıları nerede tedavi ettireceksin? Yakınlardaki otellerde mi? Eee, senin müteahhitlerin yaptığı o oteller de yıkıldı... O binalarda kamp yapan sporcular takım halinde enkaz altında kaldı.

Oysa iktidarımız, yıllar içinde deprem konusunda ne kadar hassas olduğunu en yetkili ağızlardan duyuruyordu. Kentsel dönüşümler eski binaların depreme son derece dayanıklı olması amacıyla yürütülüyordu. Tam anlamıyla “yürütülüyormuş” da haberimiz yokmuş. En büyük yetkililerimiz 1999 depremlerinde yaşanan faciaların tekrarlanmaması için büyük bir “titizlik ve özveri” gösterecekleri sözünü veriyordu.

Geçmişe döndüm. Biraz arşiv taraması yaptım. Bizim en siyasi İslamcı gazeteci takımının toplu olarak yayın yaptığı Akit adlı mevkute 17 Ağustos 1999’da Gölcük depremiyle ilgili şöyle bir başlık atmış:”DEVLET ENKAZ ALTINDA”. Akılları sıra o dönem iktidarda olan üçlü koalisyon hükümetinin depremdeki arama- kurtarma çalışmalarının yetersizliğiyle dalga geçmişler. Oysa Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Gölcük depremine hızlı müdahalesiyle faciada mümkün olduğunca az hasar yaşanmıştı. 1999’dan 19 yıl sonra, yani 2018’de aynı Akit gazetesi manşetinden şöyle bir başlık atmış: “İNSANLIĞIN ENKAZ ALTINDA KALDIĞI GÜN: Vatandaşını Kurtaramayan Devletten, Tüm Dünyaya Yardım Eden Devlete”…