Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Facebook’a Antitröst Davasından Sevindiren Gelişme

MohikaN

Forum Üyesi
Katılım
18 Eki 2022
Mesajlar
20
Puanları
1
Sosyal medya platformu Facebook, aleyhine açılan iki ayrı antitröst davasından aklandı. Federal Mahkeme, yeterli delilin olmadığını söyledi.

facebook-bir-antitrost-davasindan-aklandi.jpgFacebook, karşı karşıya kaldığı antitröst (tekelcilik) davalarından sevindirici bir gelişmeyle karşılaştı. ABD Federal Mahkemesi, teknoloji devine karşı açılan iki ayrı antitröst davasını reddetti.

Yargıç James Boasberg, Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) sosyal medya platformuna yönelik antitröst şikayetlerinin çok belirsiz olduğuna karar verdi.

Yargıç: Facebook davasında yeterli delil yok

ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi adına konuşan Yargıç Boasberg, FTC’nin şikayetinin yasal olarak yetersiz olduğunu ve FTC’nin Facebook’un tekelci olduğu iddiasını desteklemek için yeterli gerekçeleri savunmadığı için görevden alınması gerektiğini ifade etti.

Yargıç, “FTC’nin şikayeti, Facebook’un tam olarak tanımlanmış bir antitröst ürün pazarında gerçekte ne kadar güce sahip olduğu hakkında neredeyse somut hiçbir şey söylemiyor” dedi.

facebook-bir-antitrost-davasindan-aklandi-2.jpgMart ayında Facebook, FTC’nin şikayetini saçma olarak nitelendirdi. Şirket ABD’deki Federal Mahkeme’ye görevlileri azletmek için dilekçe verdi. Ayrıca davanın Facebook’un faaliyet gösterdiği dinamik, yoğun rekabetçi yüksek teknoloji endüstrisinin gerçekliğini görmezden geldiğini söyledi.

Dava aynı zamanda Facebook’u Instagram ve WhatsApp‘ı elden çıkarmaya zorlamaya çalışmıştı. Facebook bu iki uygulamayı 2012 ve 2014 yıllarında satın almıştı. FTC için en büyük şok ise şirketin tekelci olduğu iddiasının onaylanmasını beklerken böyle bir sonuçla karşılaşması oldu.

Kararın açıklanmasından sonra Facebook’un hisseleri yüzde 4,2 artışla 355,64 dolara yükseldi. Bu da sosyal medya devinin piyasa değerinin ilk kez 1 trilyon doların üzerine çıkmasına neden oldu.
 
Üst