Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Google botlarının web sitemizi taramasını nasıl sağlayabiliriz?

AspatroN

Yönetici
Katılım
25 Ara 2021
Mesajlar
132
Puanları
18
Yaş
34
Konum
istanbul
Google botlarının web sitemizi taramasını nasıl sağlayabiliriz?
Web sitemizi Google botlarının taraması için, sitemizi optimize etmemiz gerekmektedir. Bu nedenle şu ipuçlarını göz önünde bulundurmalıyız:

Sitelerin aynı sayfa için birden çok URL'ye sahip olması oldukça karşılaşılan bir durumdur. Ancak Google bot bu sayfalarda tarama işlemi yapabilmektedir. Ancak bazen, birden çok URL'ye sahip yinelenen sayfalar, botlar için kafa karıştırıcı olabilir ve tarama etkinliğini azaltır.
Önemsiz URL'leri engellemek her zaman iyi bir fikirdir, böylelikle Google Bot, değerli içeriğimize daha fazla odaklanır. Google Bot'ları web sitemize yönlendirmek ve yapıyı anlamasına yardımcı olmak için robots.txt dosyasını veya meta robots etiketlerini kullanmalıyız.

Web sitemiz yaratıcı, alakalı içerik içermeli ve yeterli oranda anahtar kelime bulundurmalıdır. Her zaman eski sayfalarımızı güncellemeli ya da sürekli olarak taranmaları için yeni sayfalar oluşturmalıyız.

Dahili bir bağlantı sistemi kullanmak, botları diğer sayfalarımıza da yönlendirir. Ancak, web sitemizde asla alakasız sayfalara veya ürünlere bağlantı vermemeliyiz.

Site haritası, Google Bot'ları web sitemize çekmek ve içeriklerimizi fark ettirmek için oldukça kullanışlıdır. Bir site haritası kullanarak, web sitemiz daha kolay ve daha hızlı bir şekilde dizine eklenecektir.

Google Bot'ların sayfalarımızı hızlı bir şekilde taramasına ve yeniden gelip taramasına yardımcı olmak için güçlü geri bağlantılar oluşturmamız gereklidir.
 
Üst