Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Çevre Bakanından İnciler

Na

Forum Üyesi
İklim Krizinde en büyük mesele atmosfere salınan karbon emisyonlarıdır. Eğer ki dünyaya yapılan karbon salımı kadar, o karbonu yutma yada tutma olanağı olsa dünyanın sorunu büyük oranda çözülecek. Bir karbonu doğal yutan alanlar var; ormanlar, okyanuslar, sulak alanlar gibi, çok ama çok büyük alanlardan söz ediyorum. Bir de karbon tasarrufu sağlayan projeler var; yani karbon salımını dengelemek isteyen kişi yada kuruluşlar bir standart çerçevesinde o projeleri uygularlar. Buna da karbon dengeleme (carbon offsetting) diyoruz. Çok ama çok yüksek maliyetli projeler.

İşte bu kısacık bilgiyi bir kağıda yazıp Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un eline verseler, üç beş ağacın, bolca çimin ve çiçeğin ekildiği, insanların “yuvarlanması” için yapılan “Millet Bahçelerinin” karbon yutak alanlar sınıfına giremeyeceğini bilir. Ve onu dinleyen yüzlerce insanı da yanlış bilgi aktarmamış olur.

Bakan Kurum’un da katıldığı bir toplantıda neler gözlemledim sizlerle paylaşmak istiyorum.

ANGİAD, Ankara Genç İnsanları Derneği. Uzun soluklu ve güzel projeler yapan iş insanlarından oluşan bir dernek. Son olarak düzenledikleri “Sanayide Yeşil Dönüşüm Zirvesi” ile “İklim Değişikliği” ve “İklim Krizi” konusundaki duyarlıklarını da ortaya koydular. Bu sorunun çözümü için iş dünyasının hazır olduğunu anlatan bir zirveydi. Müthiş bir kalabalık vardı Bilkent Oteli Konferans Salonunda. Üst düzey herkes orda, bakan, vali, milletvekilleri, iş ve sanayi dünyası. Kurum ve kuruluşlar. Konu beni ilgilendiriyor olunca bir de katılımcıların bakanlık düzeyinde olduğunu da öğrenince, ben de bir umut gittim toplantıya. Umut derken; Son zamanlarda iyice hissetmeye başladığımız iklim krizine karşı karar alıcıların artık somut adım attıklarını ve bu önlemlerin açıklanacağını umarak. Bu konudaki en etkin isim ne de olsa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, tabii her konudaki ilk adamdan sonra...