Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

AIDS/HIV ile mücadelede önemli gelişme: Virüsü tamamen ortadan kaldırabilen tedavi geliştirildi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
35
Konum
istanbul
AIDS/HIV ile mücadelede önemli gelişme: Virüsü tamamen ortadan kaldırabilen tedavi geliştirildi

ABD'li bilim insanları, dünya genelinde 38 milyon kişinin muzdarip olduğu AIDS/HIV'e karşı önemli bir çalışmaya imza attı. "Tekmele ve öldür" adlı yöntem sayesinde, enfekte hücrelerdeki virüs hedeflenerek, bağışıklık sistemi harekete geçirildi. Böylelikle, hali hazırda uygulanan tedavilerle başarılamayan HIV'in vücuttan tamamen temizlenmesi gerçekleştirildi. Bilim insanları şimdilik hayvan denemesi aşamasında olan yeni tedavinin AIDS ile mücadelede bir dönüm noktası olacağını söyledi.

sgb4Ha_k1ke05adSyD64Kg.jpg

ABD’de California Los Angeles Üniversitesi’nden (UCLA) bilim insanları, HIV virüsünü hücrelerden dışarı çıkmaya zorlayan ve onu doğal bağışıklık tepkisine karşı savunmasız bırakan bir tedavi yöntemi geliştirdi.
WJghpXsaz0uExhEVuResrQ.jpg

Nature Communications adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın sonuçları AIDS hastalığına karşı mücadelede umutları artırdı.
YLDgp6L0nEG4UyeQ_GYgFA.jpg

10 fare üzerinde yapılan laboratuvar testlerinde, yeni yaklaşımın vakaların yüzde 40'ında HIV virüsünü ortadan kaldırdığı görüldü.
Lw7w_HQvgUmwnTCGu13rdw.jpg

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, dünya çapında tahmini olarak 38 milyon insan şu anda HIV ile yaşıyor ve virüs son on yılda 36 milyon ölüme yol açtı.
ESLssDPFLUq2nT-Cqlyz4g.jpg

Eğer, yeni tedavi yönteminin insanlarda güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, HIV'li kişilerin devam eden antiretroviral ilaçlara bağımlı olma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Çalışma, UCLA'dan bulaşıcı hastalık uzmanı Jocelyn Kim ve meslektaşları tarafından yapıldı.
OgO408J6fEySJ3tKpG86sQ.jpg

Konuya ilişkin açıklama yapan Dr. Kim, "Bu bulgular, HIV'i vücuttan potansiyel olarak ortadan kaldırmak için uzun yıllardır neredeyse aşılmaz bir sorun olarak görülen durumu ortadan kaldırıyor. Çalışma, gelecekte olası bir HIV tedavisi için yeni bir paradigma açıyor” dedi.
BIHVdqlPEkmUs8Mbtx2lGw.jpg

Diğer taraftan, şu anda, HIV'li insanlar, virüsü öldürmek yerine, "yaşam döngüsünün" çeşitli aşamalarında (örneğin, bir konakçı hücreye girdiğinde veya yayıldığında olduğu gibi) onun yayılmasını durduran antiretroviral ilaçlar alıyorlar.
AfanL_ThkUGv7atMVXTmeA.jpg

Söz konusu ilaçlar, virüsü konağın viral yükünün hem tespit edilemez hem de bulaşamaz hale geldiği ölçüde baskılayabilirken, HIV, normalde bağışıklık tepkilerini koordine etmeye yardımcı olan CD4+ T hücrelerinde saklanarak sistemlerinde uykuda kalmaya devam ediyor.
iNy0cM5E8UmAufJQZFHX4A.jpg

HIV'li insanlar antiretroviral tedaviyi bıraktığında, virüs bu durumdan kaçarak, vücutta kendini kopyalamaya devam edebililiyor. Bu durum ise, bağışıklık sistemini zayıflatarak ölümcül kanser ve enfeksiyon riskini artırıyor. UCLA’nın “tekmele ve öldür” olarak adlandırılan yeni yönteminde HIV enfekte ettiği hücrelerde hedeflenerek, ortadan kaldırıldı.
3InFvzWyFE-LJVhm-gCezQ.jpg

Çalışmanın yazarları, bağışıklık sistemi insanlarınki ile eşleşecek şekilde değiştirilmiş ve HIV bulaşmış farelerden antiretroviral ile tedavinin 24 saat içinde enfekte olmuş hücrelerin yüzde 25'ini etkisiz hale getirdiğini buldular. Enfekte hücreleri yok etmenin daha etkili bir yolunu arayan araştırmacılar, bunun yerine vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve adından da anlaşılacağı gibi enfekte veya tümör hücrelerini öldürebilen doğal öldürücü hücrelere yöneldiler.
D1h4M1ie40iSSa_KWhxIDQ.jpg

Ekip, HIV'i saklandığı yerden temizleyen SUW133 ile birlikte sağlıklı doğal öldürücü hücreler enjekte ederek, enfekte olmuş 10 fareden 4'ünde HIV'i tamamen temizlemeyi başardı.
4GhkBzvfkUuIPAZqPMV6yw.jpg

Araştırmacılar, HIV'in uykuda kalabileceği ve CD4+ T hücreleri gibi bağışıklık hücrelerini barındırdığı bilindiğinden, özellikle farelerin dalaklarını analiz etmeye özen gösterdiler.
0qMkUQTwjEG8Gp5bRAH6ZQ.jpg

İlk çalışmaları tamamlandıktan sonra araştırmacılar, gelecekteki deneylerde fare kohortlarının yüzde 100'ünde HIV'i ortadan kaldırmayı başaracak şekilde yaklaşımlarını iyileştirmeye çalışıyorlar. Dr. Kim, "Bu araştırmayı, nihai amacı insanlarda aynı yaklaşımı test etmek olan, insan dışı primatlarda klinik öncesi çalışmalara doğru da taşıyacağız" dedi.
 
Üst