Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Alman virolog Stöhr: Temaslı takibi anlamsız hale geldi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
35
Konum
istanbul
Alman virolog Stöhr: Temaslı takibi anlamsız hale geldi

Almanya'da corona virüs vakalarının sayısı son bir günde 90 bini aşarak yeni bir zirveye ulaştı. Virolog Klaus Stöhr temaslı takibinin anlamsız hale geldiğini söyledi.

Almanya'da corona virüsle mücadele stratejisinin değişmesini isteyen Dünya Sağlık Örgütü İnfluenza Programı Başkanı, virolog Prof. Dr. Klaus Stöhr, ülkede corona pandemisiyle mücadele için temaslı takibinin (filyasyon) artık mantıklı olmadığı görüşünü dile getirdi.

Stöhr, Cuma günü Kölner Stadt-Anzeiger'de yayımlanan demecinde "Bir çıkış planına ihtiyacımız var" dedi. "Almanya'da neden hala temaslı takibi yapıldığını söylemek mümkün değil" diyen Stöhr, "Nüfusun büyük bir kısmı hafif ve asemptomatik olarak enfekte ise ve antikorlara sahipse, temaslı karantinası anlamsız hale gelir" diye konuştu.

Stöhr, artan corona virüs vakaları karşısında sağlık kurumlarının kapasitelerinin çok üzerinde çalıştığını belirtti. Stöhr, pandemiden kurtulmanın yolunun da "önce aşı sonrasında da enfekte olmaktan" geçtiğini söyledi.

"AŞI ZORUNLULUĞU İÇİN GEÇ"

Almanya'da aşı zorunluluğu getirilip getirilmemesi konusunda ise Stöhr, Omicron varyantına karşı kış mevsimi de göz önüne alındığında bunun için "geç olduğunu" söyledi.

Almanya'da corona virüs vakalarının sayısı şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkede ilk kez 90 binden fazla yeni enfeksiyon tespit edildi.

Almanya'da salgınla mücadelede yetkili kuruluş olan Robert Koch Enstitüsü (RKI) cuma günü corona virüs vaka sayısında yeni bir zirveye ulaştıldığını bildirdi. RKI son bir gün içinde korona enfeksiyonu sayısının ilk kez 90 bin eşiğini aştığını duyurdu. RKI verilerine göre son 24 saat içinde 92 bin 223 yeni korona vakası kaydedildi, bir gün önce yeni enfeksiyon sayısı 81 bin 417 idi.

Ülkede 100 bin kişi başına düşen vaka sayısını gösteren insidans değeri de son yedi günde 427.7'den 470.6'ya yükseldi.

Virüs nedeniyle son 24 saat içinde 286 kişi hayatını kaybetti. Böylece ülkede Covid-19'a bağlı ölümlerin sayısı 115 bin 337'ye yükselmiş oldu. Almanya'da şimdiye kadar 7 milyon 830 binden fazla kişiye corona virüs bulaştığı tespit edildi. RKI, iyileşenlerin sayısını yaklaşık 6 milyon 914 bin 700 olarak belirledi.

YENİ KARANTİNA KURALLARI KABUL EDİLDİ

RKI'nin yayınladığı haftalık rapora göre, son derece bulaşıcı olan Omicron varyantı Almanya'da baskın varyant halini almış durumda. Buna göre, bu yılın ilk haftasında Omicron vakalarının belirlenen tüm vakalara oranı yüzde 73,3 oldu. Geçen hafta, Omicron payı yüzde 44,3 idi.

Ülkede enfekte kişilerin sayısı hızlı bir şekilde artsa da, önemli tedarik alanlarını ve özellikle kritik altyapıyı çalışır durumda tutmak için, Federal Hükümet ve eyalet hükümetleri daha kısa karantina ve izolasyon süreleri üzerinde anlaştı. Karar Perşembe akşamı Federal Meclis'te kabul edilmesinin ardından cuma günü Federal Eyalet Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Buna göre, enfekte olanlar ve temaslı kişilerin karantina süresi 14 günden 10 güne indi. PCR testi veya sertifikalı antijen testlerinin negatif çıkması halinde ise yedi gün sonra karantinadan çıkılabiliyor.

7 GÜNLÜK İZOLASYON SALGINI BÜYÜTÜR MÜ?
 
Üst