Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ?

Scarface

Forum Üyesi
Selamlar,
Daha önce ki yazım olan adlı yazımda çerezler hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermiştim. O yazım çok uzun olacağı için çerezlerin nasıl çalıştığını başka bir yazı yazarak anlatmanın daha doğru olacağını düşündüm.
Oldukça kısa ve öz bir şekilde Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ? sorusuna cevap vereceğim. Eğer hakkında bilgi sahibi olmayanlar bir önce ki yazıyı okumayı unutmasınlar.

Çerezler (Cookies) Nasıl Çalışır ?
Çerezler, HTTP header (HTTP üst bilgi) alanları ile gönderilir ve alınır. HTTP header; HTTP request (HTTP istek) ve HTTP response (HTTP yanıt) mesajlarından oluşur. Çalışma mantığını kısaca anlatmam gerekirse; bir siteye girildiğinde, kullanıcı, server’dan siteyi kendisine getirmesi için istek mesajı göndermiş olur, buna HTTP request denir. Server’da buna karşılık olarak yanıt verir ve siteyi kullanıcıya gönderir, buna da HTTP response denir. Çerezler, HTTP request’in Cookie alanı ve HTTP response’un Set-Cookie alanı ile tanımlanır ve böylece client-server ilişkisi kurulmuş olur. Aşağıdaki resim anlamanızı kolaylaştıracaktır. Daha detaylı bilgileri sonraki yazılarımda bulabileceksiniz.

Anlatım İçin Hüseyin Korbaltaya Teşekkür Ederim

Kod: Tümünü Seç Tümünü Kopyala
https://huseyinkorbalta.com/cerezler-cookies-nasil-calisir/amp/