Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Çin yapay Güneş’in ardından yapay Ay inşa etti: Taykonotlar Dünya'nın uydusunda inşaat yapmayı öğrenecek

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
Çin yapay Güneş’in ardından yapay Ay inşa etti: Taykonotlar Dünya'nın uydusunda inşaat yapmayı öğrenecek

Son yıllarda uzaya ilişkin projelerde büyük bir atılım gerçekleştirerek batılı rakiplerine fark atan Çin, yapay Güneş'in ardından Dünya'nın uydusunundaki yer çekimini birebir taklit edebilen "yapay Ay" inşa etti. Nobel ödüllü Rus Fizikçi Andra Geim'in çalışmalarından yola çıkılarak yapılan simülatör ile gök bilimcilerin daha önce gerçekleştiremediği testler artık yapılabilecek. Diğer taraftan, Çin 2030 yılına kadar Rusya ile birlikte Ay'da bir üs kurmayı hedefliyor. Yapay Ay sayesinde, taykonotlar ve kozmonotlar deneyim kazanacak ve Ay'da nasıl inşaat yapılabileceğini deneyimlemiş olacak.

682IM3Sh_kef21RAUgBaRw.jpg

Çinli bilim insanları, gelecekteki keşif misyonları için taykonotların hazırlamalarına yardımcı olmak amacıyla Dünya’nın uydusuna benzer yer çekimine sahip bir “yapay Ay' inşa etti.
zQAD58Kdjk2axUc33PnnDg.jpg

South China Morning Post'un haberine göre Yapay Ay, Çin'in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou kentinde bulunuyor.
Y_Tr_3oxdkunF0TkLL8M3g.jpg

Öte yandan, şu anda Dünya'da düşük yer çekimini simüle etmek, serbest düşüşe giren ve ardından havaya geri tırmanabilen bir uçak kullanmayı gerektiriyor ve bu işlemi gerçekleştirmek dakikalar sürüyor.
JFU5f7fXZUSviM9kFp3uKQ.jpg

Ancak, Çinili bilim insanları 1,2 metrekarelik küçük bir odadan oluşan yeni Ay simülatöründe, düşük veya sıfır yer çekimin ayarının istenildiği sıklıkta kullanılabildiğini ve saniyeler içinde hazır olduğunu bildirdi. Simülatörde aynı zamanda, Ay’ın yüzeyinde bulunanlar kadar hafif kayaların ve kum tanelerinin bulunduğu bir yüzey oluşturulduğu aktarıldı.
mNA1t4C0ZUe4Z1AzpxlYyQ.jpg

Diğer taraftan Ay'daki yer çekimi kuvveti, Dünya'dakinin altıda biri kadar ve yapay yerçekimi odasının içinde ekip, düşük bir yerçekimi kuvvetinin "havaya yükselme etkilerini" simüle etmek için güçlü bir manyetik alan kullanıyor.
iAG_7gnFVUuWHw5B16LVvw.jpg

Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi'nden baş bilim insanı olan Li Ruilin, "Darbe testi gibi bazı deneyler sadece birkaç saniyeye ihtiyaç duyarken, sünme testi gibi diğer deneyleri birkaç gün sürebilir. Yapay Ay, daha önce gerçekleştirilemeyen çalışmaların yapılmasını sağlayacak” dedi.
vS0b0FPR6EGZE2LFemO-cw.jpg

Ruilin, havaya yükselmek için manyetik alanların kullanılması fikrinin, bir kurbağayı uçurmak için 2000 yılında mıknatıs kullanan Rus fizikçi Andre Geim'den alındığını söyledi. Geim, bir karbon atomu olan grafenin iki boyutlu olarak üretilmesine ilişkin yaptığı çalışmalardan dolayı 2010 yılında asistanı Konstantin Novoselov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü'nü kazandı.
HQmsCkL3L0CtyE1xV0qVlA.jpg

Geim, South China Morning Post'a yaptığı açıklamada, çalışmalarının uzay araştırmalarında uygulamalara yol açtığını görmekten memnun olduğunu söyledi ve 'manyetik havaya yükselmenin anti-yerçekimi ile aynı şey olmadığını' açıkladı. Bununla birlikte, manyetik alanlar kullanarak mikro yer çekimini taklit etmenin çok değerli olabileceği durumlar olduğunu söyledi.
vzmOk8eL2UGXbmPYiq1nMw.jpg

Çin, 2030 yılına kadar Ay’a taykonot göndermeyi ve bu on yılın sonuna kadar Rusya ile ortak bir projede Dünya’nın uydusunda bir üs kurmayı hedefliyor.
uJPUOMzXz0q2Yd6nxtP9sw.jpg

Yapay Ay’ın bilim insanlarının taykonotların egzersizleri planlamalarına ve düşük yerçekiminde inşaat yapmaya hazırlanmalarına izin vererek, Ay’a yapılacak gelecekteki görevlerde önemli bir rol oynaması bekleniyor.
C0B3P_pYj0uuTpcS-ppPKw.jpg

Böylelikle, uzmanlar, Ay yüzeyinde gerçek, canlı bir projeyi bozabilecek yanlış hesaplamaları önleyerek Ay’a gitmeden önce ekipmanları test edebilecekler.
OKa3OLLLKkicAzadJ1PmyA.jpg

Öte yandan, bu ayın başında Çin'in Hefei kentinde yer alan ve 'yapay Güneş' olarak anılan nükleer füzyon reaktörü, 70 milyon derecede 17 dakikadan fazla çalıştıktan sonra yeni bir dünya rekoru kırdı. Uzmanlar, durumun dünyanın temiz bir gelecek arayışında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.
 
Üst