Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Covid-19 nedeniyle ağır hasta olma riskini iki kat artıran gen keşfedildi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
Covid-19 nedeniyle ağır hasta olma riskini iki kat artıran gen keşfedildi

Polonya'da yapılan ve bin 500 kişinin incelendiği yeni bir çalışma, Covid-19 nedeniyle ağır olma riskini 2 kat artıran geni ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu genin; bir kişinin yaş, kilo ve cinsiyetten sonra, corona virüsten ne kadar ciddi şekilde muzdarip olduğunu belirleyen en önemli dördüncü faktör olduğunu söyledi. Bununla birlikte uzmanlar, yeni keşfin ağır hasta olma riski yaşıyan insanların önceden belirlenmesini sağlayarak hayat kurtarılabileceğini aktardı.

cYOBctkj3kyzAy9unQ4tNA.jpg

Bilim insanları, Covid-19 ile ağır hasta olma riskini iki kattan fazla artıran bir gen keşfetti. Polonya'daki Bialystok Tıp Üniversitesi'nden araştırmacılar, söz konusu genin bir kişinin yaş, kilo ve cinsiyetten sonra Covid-19’dan ne kadar ciddi şekilde muzdarip olduğunu belirleyen en önemli dördüncü faktör olduğunu buldu.
Bc4hZ_klWUG6MNHjjwukLw.jpg

Gen, insanlarda 23 çift kromozomdan biri olan kromozom 3'te yer alıyor ve Polonya nüfusunun yaklaşık yüzde 14'ünde, Avrupa nüfusunun yüzde 8-9’unda ve Hindistan nüfusunun yüzde 27'sinde bulunuyor.
swEP2QbB6kqd6VjoD5wdmQ.jpg

Bilim insanları yeni keşfin, doktorların en fazla risk Covid-19 riski altında olanları belirlemesine ve aşılar için onlara öncelik vermesine yardımcı olabileceğini vurguladı.
bygBgsrq5EymuOFESUIebQ.jpg

Bununla birlikte, Polonya ve orta ve doğu Avrupa'daki diğer bazı ülkeler, Batı Avrupa'dan çok daha düşük aşı oranları kaydetmeye devam ederken, son corona virüs vakaları ve ölüm artışlarıyla mücadele ediyor.
ZftHcdDn80WeE9pr57EBVA.jpg

Yeni çalışma, Bialystok Tıp Üniversitesi'nde profesör olan Marcin Moniuszko tarafından yönetildi ve yaklaşık bin 500 Covid hastasına dayanıyor.
cYJg5GlDCkWHgHmUNF2Sew.jpg

Prof. Dr. Moniuszko, "Araştırmamızın sonuçlarına dayanarak, doktorlar için daha fazla ciddi hastalık riski taşıyan insanları belirlemek amacıyla kullanılabilen bir test oluşturulacağını umuyoruz.
cJIEQSYiREaoX1R4SekjxQ.jpg

Böyle bir test, enfeksiyon oluşmadan önce hastalığın hızlı seyri riski altında olabilecek kişileri daha iyi tanımlamaya yardımcı olabilir. O zaman, bu tür insanlar özel bakım alabilir, hem koruyucu (ilave dozlarda koruyucu aşılar) hem de tıbbi (SARS-CoV-2'ye yönelik yeni tedaviler) daha fazla koruma sağlayabilir” dedi.
n41U5lOq-kCgpT41N89Kbg.jpg

Çalışmayı değerlendiren Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, “Polonya halkının yüzde 14'ünün bu gene sahip olduğu tahmin edildiğinden, yeni çalışmanın aşılama oranını hızlandıracağını düşünüyoruz. Bir buçuk yıldan fazla bir sürenin ardından, corona virüs ile ciddi şekilde hastalanmaya yatkınlıktan sorumlu bir geni tespit etmek mümkün oldu. Bu, yakın bir gelecekte Covid-19 nedeniyle ciddi şekilde hastalanmaya yatkın insanları tespit edebileceğimiz anlamına geliyor” dedi.
lX0NDoVhbUOhRoyO7JFYsQ.jpg

Öte yandan, son verilere göre, Polonya nüfusunun yüzde 56,2'si tam olarak aşılandı. 2021'de Polonya'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 44 yaş altı bin 85 kişiden yalnızca yüzde 3'ünün tam aşılı olduğuna dikkat çeken Aralık ayında Niedzielski, halkı aşı olmayan çağırdı.
EVaowZask0mc_X0Xh9Yqnw.jpg

Yeni çalışma ayrıca, Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından Kasım ayında yayımlanan bulguları destekliyor.Çalışmada, LZTFL1 adı verilen genin, Covid-19 kaynaklı solunum yetmezliği riskini iki katına çıkarmaktan sorumlu olduğu aktarılmıştı. LZTFL1 geni Güney Asyalıların yüzde 60'ında bulunuyot ve corona virüsün akciğerlerde daha kolay çoğalmasını sağlar. Güney Asya kökenli insanlarda yaygınlığı, ABD ve İngiltere’deki bazı azınlık topluluklarında görülen aşırı Covid-19 ölümlerini kısmen olarak açıklıyor.
 
Üst