Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Dördüncü doz Covid-19 aşısı gerekli mi? Pfizer CEO'su Omicron'a özel aşı için tarih verdi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
Dördüncü doz Covid-19 aşısı gerekli mi? Pfizer CEO'su Omicron'a özel aşı için tarih verdi

BioNTech ile birlikte corona virüse karşı dünyanın en yaygın kullanılan aşılarından birini geliştiren Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, Omicron'a özel aşının da iki ay içinde hazır olacağını söyledi. Ancak Bourla, bu özel aşının gerekliliğinin henüz bilinmediğini, bazı hükümetlerin istediği doğrultusunda Omicron aşısının üretime başlandığını açıkladı. Bununla birlikte, dördüncü doz aşı hakkında "Klinik deneylere başlayacağız" yorumunu yaptı.

NVbypTO5B0-PKLY7TDlW_Q.jpg

Pfizer’ın CEO'su Albert Bourla, Covid-19’un Omicron varyantını hedefleyen bir aşının Mart ayında hazır olacağını ve şirketin dozları üretmeye başladığını açıkladı.
e914D7JuVkyVAsZmlNiPJQ.jpg

CNBC'de yayınlanan "Squawk Box" adlı programa konuşan Bourla, "Omicron’a karşı geliştirilen aşı Mart ayında hazır olacak. Bu miktarların bazılarını üretmeye zaten başladık” dedi.
s1UgknfClk6i654NkiO32w.jpg

Bourla, aşının dolaşımda olan diğer corona virüs varyantlarını da hedef alacağını söyledi. Omicron aşısının gerekli olup olmadığının veya nasıl kullanılacağının hala net olmadığını belirten Pfizer CEO’su, bazı ülkelerin onaylanmış aşının en kısa zamanda hazır olmasını istediği için Pfizer'in bazı dozları hazırladığını aktardı.
ngUEUrvi_kOJcO_7mPKLTQ.jpg

Bourla, "Umut ediyoruz ki, çok daha iyi korumaya sahip olacak bir aşı elde edeceğiz” diye konuştu. Bourla, ayrıca dördüncü bir dozun gerekli olup olmadığının da net olmadığını söyledi. Pfizer’ın üçüncü dozun ardından ek bir atışın gerekli olup olmadığını belirlemek için klinik deneyler yapılacağını aktardı.
9i6RIuth7Uy9KzcSXkAIvw.jpg

Bununla birlikte İsrail, 60 yaş üstü, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve sağlık çalışanları için dördüncü doz Pfizer/ BioNTech aşısını kullanıma sundu. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşının dördüncü dozunun corona virüse karşı koruma sağlayan antikorları bir hafta sonra beş kat artırdığını açıkladı.
87UVJtjGbE-adLvn18pF-Q.jpg

Diğer taraftan, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı'nın yaptığı gerçek dünya çalışması Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın aşılarının, ikinci dozdan 20 hafta sonra Omicron kaynaklı semptomatik enfeksiyonu önlemede sadece yüzde 10 kadar etkili olduğunu gösterdi.
f0QPl_Vwm06to3pHcZawJA.jpg

Ancak çalışma, orijinal iki dozun ciddi hastalıklara karşı hala iyi bir koruma sağladığını buldu. Üçüncü doz aşıların ise semptomatik Omicron enfeksiyonunu önlemede yüzde 75'e etkili olduğu belirtildi.
_JAnO9QPuU6d5V2-aVPj6g.jpg

Öte yandan, Beyaz Saray baş tıbbi danışmanı Dr. Anthony Fauci Aralık ayında, özellikle Omicronu hedefleyen bir güçlendirici doza gerek olmadığını, çünkü mevcut aşıların varyanta karşı iyi çalıştığını bildirmişti.
N7nrN1HluE-FAdiIxJK9Gg.jpg

Moderna CEO'su Stephane Bancel ise CNBC'ye verdiği demeçte, şirketin Omicron’u hedefleyen bir aşı üzerinde çalıştığını ve yakında klinik denemelere başlayacağını söyledi. Bancel, Omicron’a özel aşı için hükümetlerden talebin yüksek olduğunu aktardı.
GiJoVITB8EKAZ0jcrGX69w.jpg
 
Üst