Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

eBay Nedir?

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
[H2]eBay Nedir?[/H2]
eBay nedir sorusunun cevabına kısa tarihi ile başlayalım! eBay, İran asıllı Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından 1995 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kuruldu. Dünyanın farklı ülkelerine satış yapılan veya farklı ülkelerden ürün alınmasına fırsat veren eBay, küresel bir markadır. 2018 yılında 10,746 milyar dolar gelir elde eden dev e-ticaret pazaryeri, 2019’un üçüncü çeyreğindeki üç aylık dönemde 2,649 milyar dolarlık gelire ulaştı.

eBay, gelirinin yaklaşık yüzde 70’ini online pazar işlemlerinden elde ediyor. Yüzde 10’u ise online bilet pazarı StubHub üzerinden geliyor. eBay, dünyanın dört bir yanındaki e-ihracat yatırımcıları tarafından satış kanalı olarak kullanılıyor. 180 ülkede 170 milyondan fazla kullanıcısı olan eBay’da bölgelere özel ürünler sıralanabiliyor. Yeni veya ikinci el ürünlerin alım ve satımı yapılabilen online platform, hem B2C hem de C2C pazarında online fırsatlar sunuyor.

eBay nedir sorusunun cevabına ek olarak sistemi kullanan satıcılar, online pazarındaki ilk 50 ürünü her ay ücretsiz olarak listeleyebilir. Firma, ürün kategorisine bağlı olarak daha sonra liste ücreti tahsil eder. Şirket ayrıca ürünlerin satışından komisyon ücreti alır.
 
Üst