Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Google Nedir ?

AspatroN

Yönetici
Katılım
25 Ara 2021
Mesajlar
132
Puanları
18
Yaş
34
Konum
istanbul
İnternet tabanlı hizmetler geliştiren ve bunları bünyesinde barındıran Google, internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı ve reklam teknolojileri alanında yatırımlar yapan çok uluslu bir Amerikan şirketidir.
CRM Medyaparallax
Google Nedir?
Ana sayfa » Dijital Pazarlama » Google Nedir?

google nedir
Paylaş :

İçindekiler [gizle]
Googleın Tarihçesi
Google Arama Nasıl Çalışır?
Google Arama Seçenekleri Nelerdir?
Google Araçları Nelerdir?
Google Translate
Google Haritalar
Google Drive
Google Play
Google News
Google Takvim (Google Calendar)
Google Gmail
Google Ads (AdWords) Nedir?
Google Analytics Nedir?
Google Search Console Nedir?
Google AdSense Nedir?
İnternet tabanlı hizmetler geliştiren ve bunları bünyesinde barındıran Google, internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı ve reklam teknolojileri alanında yatırımlar yapan çok uluslu bir Amerikan şirketidir.
Googleın Tarihçesi
google kurucuları
Anlık olarak milyonlarca insan tarafından kullanılan Google, 4 Eylül 1998de Stanford Üniversitesinde doktora yapan Sergey Brin ve Larry Page tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren yaklaşık 20 yılda inanılmaz derecede büyüyen Google, bugün dünyanın en değerli ve en prestijli şirketlerinden birisidir. Google Guys unvanına sahip olan kurucuları tarafından 19 Ağustos 2004te halka açılmış, böylelikle şirket binlerce hissedarın sahip olduğu çok uluslu bir yapı haline gelmiştir. Ancak en büyük hissedar hala Larry Page ve Sergey Brindir. Google yaklaşık olarak 150 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 50.00den fazla çalışana sahiptir.
Google arama motorunda klasik bir arama yaptığınızda, bunlara karşılık gelebilecek binlerce web sayfası bulabilirsiniz. Google bunları belli bir tekniğe göre bulur ve sıralar. Bunu sıralamayı da şu şekilde yapar;
Arama sayfasına yazdığınız kelimeyi, anlamına karşılık gelen kavramları, dilini ve bu kelimeyi aratan insanların ortak amacına göre bir algoritma çizer.
Sorguladığınız kavram ile eşleşen web sayfalarını arar. Alakalı bir sayfa bulduğuna dair en temel sinyal ise arama sırasında kullandığınız anahtar kelimeleri içermesidir. Aranan kelimenin hangi sayfada sıklıkla kullanıldığını belirler. Örneğin, ana başlıkta, alt başlıkta ya da metnin içinde mi kullanılıyor olabilir. Alaka düzeyinin artması için yoğunluğu yüksek sayfaları sıralamada yukarı taşır.
Sonuçları sunmaya bir adım kala web sayfalarındaki bilgilerin bir araya geliş şeklini değerlendirir. Yani sayfada tek bir konuya mı odaklanılmış yoksa birden çok konu tek seferde mi işlenmiş, buna bakılır. Olabildiğince kapsamlı ve geniş bilgiler içeren web sitelerinin bizlere daha çok yardımcı olacağı varsayımıyla hareket eder.
Bulunduğunuz konumu, geçmiş aramalarınızı, arama için yaptığınız ayarları, geçmişte sık sık kullandığınız web sitelerini de dikkate alarak karşınıza bir sonuç sayfası çıkarır.
Google Arama Seçenekleri Nelerdir?
Google, aramakta olduğunuz kişi, kavram ya da olayın tam olarak karşılığını bulabilmesi için size çeşitli filtreme fırsatları sunmaktadır. Arama sayfasının hemen üst kısmında yer alan bu filtreleri kullanarak amacınıza uygun aramalar yapabilir ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz. Bu seçenekler şunlardır;
Haberler
Görseller
Videolar
Alışveriş
Haritalar
Kitaplar
Uçuş Arama
Finans
Bunlar dışında aramalarınızı dil ve zaman gibi çeşitli küçük filtrelerle de sınırlandırabilirsiniz.
Google Araçları Nelerdir?
Google Translate

Googleın en çok kullanılan araçlarından biridir. Dünya üzerinde kullanılan Türkçe dahil 51 dili sisteminde barındıran Google Translate, bu dillerden birini kullanarak bir başka dile çeviri yapmanızı sağlıyor. Ayrıca ses algılama özelliğine de sahip.
Google Haritalar
Google tarafından geliştirilmiş ve tamamen ücretsiz olan bir çevrimiçi haritalama servisidir. Sadece kendi bünyesinde değil, diğer web sitelerinin de kullanımına açıktır. Sisteminde bulunan API destekli yapı sayesinde tüm web sitelerinde eklenti olarak bulunabilmektedir.
Google Drive
Google tarafından oluşturulan kapsamlı bir depolama ve senkronizasyon servisidir. Bu servisi kullanarak yazılı ve görsel tüm dokümanlarınızı depolayabilir, başka kullanıcılarla paylaşabilir ve düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.
Google Play
Mobil cihazlarda kullanılan android işletim sisteminin resmi uygulama mağazasıdır. Eski adı Android Market olan bu elektronik medya dağıtım ve satış platformu, android işletim sistemine sahip olan kullanıcıların Google üzerinden yayınlanan uygulamalara ulaşmalarını sağlamaktadır.
Google News
2002 yılının Eylül ayından beri hizmette olan Googleın en eski ve en popüler araçlarından biridir. Yaklaşık 5500 farklı haber kaynağından alınan global ve yerel formatta tüm güncel haberleri bünyesinde bulundurmaktadır. Kullanıcılar, tercihlerine göre bu haberleri sınıflara ayırabilmekte ve filtreleme işlemleri yapabilmektedir.
Google Takvim ( Google Calendar )
Nisan 2006dan beri aktif olan Google Calendar, kullanıcılara güncel takvim ve ajanda hizmeti vermektedir. Bu servisi kullanabilmek için bir Google üyesi olmanız gerekmekte.
Google Gmail
Google tarafından 2004 yılından beri hizmete açık olan Gmail, ücretsiz bir e-posta hizmetidir. Reklam destekli olan ve tamamen ücretsiz olan bu servis dünyanın en yaygın mail sistemidir. Kullanıcılarına Gmail üzerinden güvenli bir şekilde postalarına ulaşabilmesinin yanında POP3 ve IMAP4 protokolleri ile de maillerine ulaşma fırsatı sunmaktadır.
Alıntı.
 
Üst