• Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!
Ulutr blog

Iron Man zırhıyla donatıldı: Enkaz altında kalan afetzedeleri kurtarmak için robot geliştirildi

miRBey

Birbey
20 Ocak 2022
424
0
16
33
istanbul
www.harbimekan.com
Iron Man zırhıyla donatıldı: Enkaz altında kalan afetzedeleri kurtarmak için robot geliştirildi

İtalya'da doğal afetlerin ardından molozları kaldırarak ve enkazın üstünde uçarak insanların hayatını kurtarabilecek "iCub" adlı bir robot geliştirildi. Marvel evrenindeki süper kahramanlardan biri olan Iron Man benzeri bir zırha sahip olan robotun çok yakında kullanılabileceği aktarıldı.

gNemY9IAwEG0x9jrR88eHQ.jpg

İtalyan mühendisler, doğal afetler sırasında enkaz altında kalanları bulmak için süper kahraman Iron Man tarzı uçan bir robot geliştirdi.
Dd97s-lUeUGO6sOz5WhWFg.jpg

"iCub” adlı robotun molozlardan geçerek ve zorlu arazide uçarak arama-kurtarma ekiplerine yardım edebileceği belirtildi.
ThvbRGTeEEeg73Z0-A6r0w.jpg

,İtalya'nın Cenova kentindeki Istituto Italiano di Tecnologia'daki (IIT) mühendisler tarafından üretilen robot, avuçlarındaki robotik sistemler ile itici roketler kullanarak havada dolaşacak.
B6a6WYWEM0-rr01fHbNMqg.jpg

Ayrıca, 104 santimetre uzunluğa sahip iCub'ın, kompakt boyutunun onun insanların veya droneların ulaşamayacağı noktalara erişmesine izin vereceği aktarıldı.
Uihmuehz5UC14u0QqPHMCQ.jpg

Bununla birlikte, Istituto Italiano di Tecnologia'daki (IIT) uzmanlara göre, robotik alanı, felaket senaryoları için uygun maliyetli çözümler sunma konusunda hala geride kalıyor.
UkvLbTLD8EWHpl_OpVHTpQ.jpg

Enstitünün web sitesinde yapılan açıklamada, "Her yıl dünyada yaklaşık 300 doğal afet gerçekleşiyor. Bu olaylar yaklaşık 90 bin insanı öldürüyor ve 160 milyon insanı etkiliyor. Maalesef robot alanı, bu felaket senaryolarında uygun maliyetli çözümler sunmak için hala geride kalıyor” denildi.
oHevmVIc-0yBJ6F9jle0tQ.jpg

Diğer taraftan, mühendisler iCub’un 15 yıldan uzun süredir geliştirildiğini ve adını Rudyard Kipling'in The Jungle Book adlı eserindeki insan yavrusundan aldığını söyledi. iCub'ın piyasaya ne zaman sürülebileceğine ilişkin net bir tarih verilmezken, çok yakında görevlerine başlayabileceği aktarıldı.
 
Üst Alt