Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Japon balıkları araba kullanmayı öğrendi: Karasal ortamda yönlerini buldukları ve gezebildikleri keşfedildi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
Japon balıkları araba kullanmayı öğrendi:  Karasal ortamda yönlerini buldukları ve gezebildikleri keşfedildi

İsrailli bilim insanları hayvanlar aleminde dönüm noktası sayılan bir çalışmaya imza attı. Japon balıklarına araç kullanmayı öğreten araştırmacılar, onların karada gezinme ve yönlerini bulma yeteneğinin olduğunu ortaya çıkardı. Çalışma kapsamında tekerleklerin üzerine yerleştirilen bir akvaryumda bulunan altı Japon balığı, aracı odadaki belli hedeflere sürmeyi başardı. Bir tanesi ise etrafı keşfetmek için kendi kendine gezintiye çıktı. Uzmanlar, balıkların karada manevra yapabilmesi ve navigasyon anlayışlarının doğal çevreleriyle sınırlı olmadığının kanıtlanmasının, onların karmaşık yapılara sahip canlılar olduğu anlamına geldiğini söyledi.

o7IEVW_2A0GBjUdROVR9fA.jpg

İsrailli araştırmacılar, balıkları araba kullanmak için eğittikten sonra, onların karada gezinme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti.
QtgQ0T9L3UONzckhPuzCRg.jpg

Ben-Gurion Üniversitesi'ndeki bilim insanları, balıkların sürebilmesi için bir FOV (Fish Operated Vehicle) geliştirdi. Robotik araba, aracın zemin konumu ve monte edilmiş bir su tankının içindeki balığın bulunduğu yer hakkında veri toplamak için darbeli lazer ışığı kullanan bir uzaktan algılama teknolojisi olan LİDAR ile donatıldı.
s9U53_iO2UW46wmUbUV7Bg.jpg

Science Direct adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın yazarlarından Shachar Givon, "Şaşırtıcı bir şekilde, balığın aracı kullanmayı öğrenmesi uzun sürmüyor. İlk başta kafaları karışıyor. Ama kendi hareketleri ile FOV’un hareketleri arasında aralarında bir ilişki olduğunu çok çabuk fark ediyorlar” dedi.
Z6WeI0xvBUGcgYV9t_CqHQ.jpg

Bununla birlikte araştırmaya, her biri yaklaşık 10 sürüş dersi alan altı Japon balığı katıldı. Balıklar, araştırmacılar tarafından belirlenen bir hedefe ulaştığında, mamayla ödüllendirildi.
i7-hHRh4YUG9F8kZLLsaGw.jpg

Biyoloji profesörü ve sinirbilimci Ronen Segev, bazı Japon balıklarının diğerlerinden daha iyi sürücü olduğunu belirterek, "Aracı mükemmel bir şekilde kontrol edebilen çok iyi balıklar vardı. Ancaki sürüş konusunda daha az yetkin olan vasat balıklar da gördük” dedi.
l7ghH_EZxUapCjydaH6gAg.jpg

Diğer taraftan, bilim insanları bir balığın, doğal su ortamının dışında gezinmek için bilişsel yeteneğe sahip olduğunun anlaşılmasının, hayvanların temel navigasyon becerilerine ilişkin bilimsel bilgileri genişleteceğini vurguladı.
TG_b1ejcuUGG6A4SZ9DHnQ.jpg

Segev, "Biz insanlar kendimizi çok özel görüyoruz ve çoğumuz balıkların ilkel canlılar olduğunu düşünüyoruz. Bu doğru değil. Bizden başka çok önemli ve çok akıllı canlılar da var” dedi.
6vEmSbD84kyV8VDQRIK4EA.jpg

Bir bilgisayar bilimcisi ve sinirbilim araştırmacısı olan çalışmanın ortak yazarı Ohad Ben-Shahar ise balıkların belirlenen hedeflere ulaşmasının yanı sıra, binada gezintiye çıktıklarını ekledi. Ben-Shahar, “Bir Japon balığının tüm binada kontrolümüz olmadan gezinti yapmasına izin verdik ve etrafı keşfetmeye başladığını gördük. Koridorlardan birine girdi ve gizlice kaçmaya başladı” dedi.
hDwFIbAGGkeIaoGJPyruiw.jpg

Öte yandan çalışmaya dahil olmayan ABD’de Richmond Üniversitesi’nden davranışsal sinirbilimci Kelly Lambert, balıkların sürüş yeteneğinin kendisini tamamen şaşırtmadığını söyledi.
4UCB3nyrtk6C3NQqj8Y6Kw.jpg

Kendi çalışmasında, farelere oyuncak araba sürmeyi öğreten Lambert, “Japon balıklarına karasal arazilerde gezinmeyi öğretmek, hayvan sürüş deneylerini bir sonraki seviyeye taşıyor. Sudan çıkmış balık fikrini sevdim” değerlendirmesinde bulundu.
t_whe1rDek6KVyaEFhybfA.jpg
 
Üst