Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Kazakistan protestoları Bitcoin’i vurdu: 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
35
Konum
istanbul
Kazakistan protestoları Bitcoin’i vurdu: 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

Kazakistan'da meydana gelen protestolar, kripto para piyasasını da vurdu. Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, dünyanın en büyük ikinci madenci konumunda bulunan Kazakistan’daki faaliyetlerinin aksaması nedeniyle yüzde 8’den fazla düşerek 43 bin doların altında işlem gördü.

K4PEEjY-bUC8Yw6MYr6s6w.jpg

Kazakistan’da geçtiğimiz günlerde başlayan protesto gösterileri, kripto para piyasasını da derinden etkiledi. Dünyanın en değerli kripto para birimi Bitcoin, en büyük ikinci madencilik merkezi Kazakistan’da çıkan olaylar nedeniyle 29 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek, 43 bin doların altında işlem gördü.
Lr5ONyI3uECtPJ3lMTtqmA.jpg

Kazakistan’daki olaylar nedeniyle Bitcoin madencilerinin yüzde 15’inin internet erişimini kaybettiği belirtilirken, ülkede internet hizmetinin sorunlu olduğu aktarıldı.
h1q2NnuoMU2e4wp0n_OWAQ.jpg

NetBlocks İnternet Gözlemevi izleme grubundan elde edilen verilere göre, internet bağlantı seviyelerinin ülke genelinde normal seviyelerin sadece yüzde 5'inde sorunsuz olarak sağlandığı vurgulandı.
jLgkpLMG-0-o4Cztlug7pQ.jpg

2021 yılının Mayıs ayında Çin hükümetinin Bitcoin madencilerine koyduğu yasağın ardından, Kazakistan’a gelen madencilerin ülkeyi seçme nedeni hem konum olarak yakınlık hem de ülkenin büyük bir enerji üreticisi olmasıydı.
mW7HPnsYT0yBtJsusRH04w.jpg

Kazakistan, tek değişken maliyetlerinin tipik olarak enerji olduğu düşük marjlı bir sektörde rekabet eden madenciler için büyük bir teşvik olan, ucuz ve bol miktarda enerji sağlayan kömür madenlerine ev sahipliği yaptığı için halihazırda dünyanın en büyük ikinci Bitcoin üreticisi konumunda bulunuyor.
v-Ln1hq9HUKGHkob5Jk37w.jpg

Cambridge Alternatif Finans Merkezi'ne göre ise Kazakistan, tüm kripto madenciliğinin yüzde 18,1'i ile küresel Bitcoin madenciliği pazarındaki payı açısından ABD'nin hemen arkasında yer alırken, yaşanan internet kesintisinin kalıcı ve istikrarlı bir bölge arayan madencilere darbe vurduğu aktarıldı.
wuIGrNZi0ki612Rn7RO-7Q.jpg

Uzmanlar ise madencilerin ABD’ye gitmeyi planladığının altını çizerken, ABD’deki güvenlik seviyesi nedeniyle Bitcoin’in daha güvenilir bir kripto para birimi haline gelebileceğini belirtiyor.
 
Üst