Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

NASA'dan Mars'a gidecek astronotlara uygun tuvalet tasarlama yarışması

miRBey

Birbey
Katılım
20 Ocak 2022
Mesajlar
424
Puanları
16
Yaş
34
Konum
istanbul
NASA'dan Mars'a gidecek astronotlara uygun tuvalet tasarlama yarışması

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars görevlerine gidecek uzay gemilerinde kullanması amacıyla bir "tuvalet" tasarlama yarışması başlattı. Tuvalette, astronotların dışkılarını itici gazlara ve uzay gemisinde kullanılacak yararlı malzemelere dönüştürülmesi istendi. Bin dolar ödüllü (yaklaşık 13,4 bin lira) yarışmanın tüm dünyadan 18 yaş üstü herkese açık olduğu duyuruldu.

vG6wSc7YXkuUQ-2OgR6kpw.jpg

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), girişimcilere ve mucitlere, Mars'a dokuz aylık bir yolculuk yapacak olan astronotların kullanacağı bir tuvalet tasarlamaları için çağrı yaptı.
QajM0vfJL0aonWWYI2ZzpQ.jpg

Söz konusu yarışma NASA'nın Teksas merkezli kitle kaynaklı platform HeroX ile ortaklaşa yaptığı bir kampanyanın ardından doğdu.
659_71QsiUykzjIEWHqZxQ.jpg

“Atığın Katığa Dönüştürülme Mücadelesi” (Waste to Base Challenge) olarak adlandırılan kampanya kapsamında, yarışmacılardan atık yönetimine ilişkin dört kategoride yaratıcı fikirler üretmesi isteniyor. Bu kategoriler ise şu şekilde: dışkı atığı, çöp, köpük paketleme ve karbondioksit işleme.
YGChNbeBj0aKRX8C4Vm12w.jpg

Yarışmanın kazananlarının her birinin bin dolar dolar alacağı ve en iyi fikirlerden bazılarının Mars'a seyahat edebilecek gelecekteki NASA teknolojisine dahil edilebileceği belirtildi.
ymCnd8gcoUSntdeoQN8aZA.jpg

Bununla birlikte NASA, gelecekteki bir Mars görevinde kullanılabilecek bir dizi atık yönetimi çözümü arıyor ve halka yöneliyor. Daha önceleri uzay ajansı, projeleri ihaleye çıkarır ve büyük mühendislik şirketleri teklif verirdi. Ancak, NASA son yıllarda HeroX platformunu halkın uzaya olan ilgisini artırmak için kullanıyor.
zY3ziM0GzEKkK8Euy7-3yw.jpg

Bir Mars görevini desteklemek için tedarik gemilerinin lojistiği çok zor olduğundan, uzay aracının mümkün olduğunca verimli ve kendi kendine yeterli olması gerekiyor.
AjPFBc49b0SW01V4nU4pvQ.jpg

Konuya ilişkin açıklama yapan bir HeroX sözcüsü, "Asıl zorluğu, farklı atıkları itici gazlara ve ihtiyaç duyulan diğer faydalı malzemelere dönüştürmek oluşturuyor" dedi.
Viz29sGyjkG1BdIsKVCrfg.jpg

Diğer taraftan, mükemmel derecede verimli bir geri dönüşüm üretilmesi olası görünmüyor ancak NASA, çok az atık üreten bir döngü oluşturmasını umuyor.
U243OZhvikWpo1lMQAZvfw.jpg

Öte yandan, yarışanın ABD'nin herhangi bir yaptırımı bulunmayan 18 yaş üstü bireylere açık olduğu belirtildi. Her ülkeden katılımcılara açık olan yarışmada istenirse bireyler takımlar halinde rekabet edilebilecek.
zoAn-bCO3kawX5TBRdlZPA.jpg

Bunların yanı sıra, Mars'a yapılacak görevler, bu yıl Ay çevresinde mürettebatsız bir gezi ile başlaması planlanan NASA Artemis programının nihai hedefi olacak. Ardından, 2024'te NASA, ertesi yıl Artemis III için Ay yüzeyine ilk kadın astronotu gönderecek.
pT-WOmQsEE6fWufbksODVQ.jpg
 
Üst