Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Opera

AspatroN

Yönetici
Katılım
25 Ara 2021
Mesajlar
132
Puanları
18
Yaş
34
Konum
istanbul
OPERA İNCELEMESİ

Opera Web Browser, Opera Software tarafından geliştirilmiştir. Belki birçok kişi ilk yayınlanma tarihine şaşırabilir. Çünkü ilk yayınlanma tarihi 1995 yılıdır.

Windows, Linux, macOS ve mobil işletim sistemlerinde aktif olarak çalışmaktadır.

Opera Web Browserın en dikkat çekici özellikleri arasında reklam engelleyici, VPN, sekmeli gezinti, e-posta yazılımı, tema değişimi gibi farklı özellikleri bulunuyor.

Ana tarayıcı olarak Blinki kullanıyor. Varsayılan tarayıcı olarak ise Googleın arama motorunu kullanıyor.

Reklam engelleyiciye kendi listenizi ekleyebilirsiniz. Bu sayede reklam engelleyicisini daha aktif olarak kullanmanız mümkün.
Yerleşik VPN içerisinde farklı sunucular mevcut. Bu sunucular Almanya, ABD, Singapur ve Hollandayı içerir.
Operanın en dikkat çekici özelliklerinden birisi de pil tasarrufu özelliğidir. Bu özelliği aktif ettiğinizde Opera Web Browser pek fazla tüketim gerçekleştirmez.
Opera ile senkronizasyon mümkündür.
RAM tüketimi konusunda oldukça başarılıdır. Örneğin birçok kişi tarafından kullanılan Google Chromea göre oldukça başarılıdır.
Opera kısmen açık kaynaklıdır. Açık kaynak kodlarına Github üzerinden ulaşabilirsiniz.
Operanın kendi parola yöneticisi vardır.
Fare hareketleri ile farklı işlemler yapmanıza olanak tanır. Bu özelliği en iyi aktif eden Puffin Web Browserdır. Buraya tıklayarak Puffin Web Browser İncelemesini hemen okuyabilirsiniz.
Bir para birimi dönüştürücüye ihtiyacınız varsa bu özellik Operaya gömülü olarak geliyor. Bir parayı kendi paranıza çevirmeniz oldukça basit. Neredeyse tek tık ile öğrenebilirsiniz.
Opera eklentilerinin olduğu mağaza diğer birçok web tarayıcısının eklenti mağazasına göre oldukça kalitelidir. Örneğin birçok eklenti bulunan Chromeun eklenti mağazası ile karşılaştırıldığında bunu çok daha net olarak görebilirsiniz.
Opera, SSL sürüm 2 ve 3ü ve TLSyi destekler. Opera, kullanıcılarına 128-bit şifrelemeyi de sunar.
Phishing saldırılarından sizi korumayı hedefler.
Chromeun aksine birçok gizlilik ve güvenlik aracı bulundurur. Kullanıcılarını korumayı hedefler.
Operanın bir de ses özelliği mevcuttur. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman arayüzü sesle kontrol edebilir ya da Operadan belgelerinizi yüksek sesle okumasını isteyebilirsiniz.

OPERANIN ÜZÜCÜ YANLARI
Opera her ne kadar birçok web tarayıcıdan iyi olsa da ne yazık ki üzücü özellikleri mevcut. Bu özelliklerin başında Chrome ile aynı tarayıcı motorunu kullanıyor olması.
Uzantıları da Operada senkronize etmeniz pek mümkün görünmüyor. İlerleyen günlerde belki buna da bir çözüm bulunabilir.
Yerleşik reklam engelleyiciyi kişisel olarak aktif etmezseniz ve bu reklam engelleyiciyi kontrol etmezseniz çok ilginçtir ki sadece kendi istediğinde çalışacaktır.
Chrome ile aynı açıklara sahiptir. Son kararlı sürümleri kesinlikle Chromeun bir kopyasıdır. Bu yüzden gelişim noktasında kısmi olarak eksiklikleri mevcuttur.

OPERA İNCELEMESİ SONUCU
Opera web tarayıcısı ihtiyaç anında kullanılabilecek bir tarayıcı. Hatta birisi Chrome kullanıyorsa bunun yerine kesinlikle süreklilik açısından Opera kullanmalıdır. Yerleşik VPN, reklam engelleyici, pil tasarrufu gibi güzel özellikleri mevcut. İlerleyen günlerde ise daha fazla geliştirileceğini düşünüyorum. Opera incelemesi başlığımızı bitirdiğinize göre şimdi hemen buraya tıklayarak diğer incelemelerimize göz atın. Web sitemizde keyifli zaman geçirmeniz ve yorum yapmanız dileğiyle.
 
Üst