Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

Vbulletin Güvenli Hale Getirme

AspatroN

Yönetici
Katılım
25 Ara 2021
Mesajlar
132
Puanları
18
Yaş
34
Konum
istanbul
Daha güvenli hale getirmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Her zaman en son sürümü yüklüyerek güncel tutun. Bir önceki süründeki hataların ve açıkların kapatılmış hali ile açıklarınız en aza inecektir.

2. Hiç bir zaman gayri resmi olarak yayınlanmış eklentileri (Plugin) yüklemeyin. Yüklediğiniz eklentilerin açıklarının olup olmadığına dikkat edin. Eklediğiniz eklentileri sık sık kontrol ederek güncellemelerinin olup olmadığını kontrol edin.

3. Administrator ve Moderator kontrol panelinizi şifreleyin. Bunun için bu makaleyi inceleyin. Comprehensive guide to .htaccess- password protection Eğer Cpanel Plesk gibi paneller kullanıyorsanız panelinizden AdminCP ve ModCP yi şifreleyin.

4. tools.php (vb3) yüklüyerek sisteminizi kontrol ettirin. Bu dosyayı install/admincp dizinlerine yükleyerek çalıştırabilirisiniz.

5. İleride herhangi bir problem ile karşılaşmamak için install/ dizinindeki upgrade* ile başlayan tüm dosyaları silin. Eğer istiyorsanız install/ dizini şifreleyin veya adını değiştirin.

6. Impex ile ilğili dosyaları işiniz bittikden sonra tamamen kaldırın.

7. Eğer phpMyAdmin kullanıyor iseniz şifre korumalı hale getirin.

8. Eğer bir saldırıdan şüpeleniyor iseniz şifrenizi değiştirin. Kimse ile şifrenizi paylaşmayın. şifrenizi başka hiç bir yerde kullanmayın. Gerekiyorsa şifrenizi en az 10 harf-karakter-sayı olarak düzenleyin

9. Eğer gerekiyor ise tüm Admin ve Modların şifrelerini değiştitdir. Eğer şüpe ettiğiniz herhangi birisi var ise şifresini değiştirin.

10. Kesinlikle mesaj yazma kısımında, PM Özel Mesajda ve İmzalarda HTML kullanımını iptal edin.

11. Sisteminizi virüslere, trojanlere, keyloggerlere ve spyware karşı koruyun. Bu yöntem ile sizin şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi çalabilirler.

12. Kesinlikle do_not_upload/ dizinini yüklemeyin.

13. Forum giriş şifreniz ile .htaccess ile koruduğunuz tüm dizinlerin şifrelerini farklı yapın.

14. config.php dosyanızı güncelleyerek kendi üyeliğinizi undeletable seçeneğine üye numaranızı girerek kendinizi koruma altına alın.

Bu adımlar ile güvenliğinizi bir nebzede olsa artırmış olursunuz. Buradaki adımlar sadece vbulletin forumunun bulunduğu yerdeki korumaları kapsar. Server güvenliğinizin tam olduğundan emin olun. En ufak bir hata uzun süre emek ile hazırladığınız herşeyin yok olmasına neden olabilir.

Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyor iseniz Vbulletin php dosyalarınızın chmod 644 olduğundan emin olun.

Aşağıdaki kodu ssh da yazarak veya Ftp programı ile girerek tüm php dosyalarını aynı şekilde chmod 644 yaparak koruma altına alın.PHP:
cd /path/to/your/vbulletin
chmod -R 644 *.php

Admincp veya Modcp dizin adlarını değiştirin.

Hacker saldırılarına karşı forumunuzu korumak için bir yöntemde AdminCP ve Modco dizin adlarını değiştirmektir. admin dizini /forum/admincp/ ve mod dizinide /forum/modcp/ olarak açılmıştır. Bu dizin adlarını ftp kullanarak değiştirin. Örneğin admincp dizinizi /forum/birincicp/ modcp dizininizide /forum/ikincicp/ olarak değiştirin.

Değişiklikler yaptıkdan sonra config.php dosyasını açıp;PHP:
$config['Misc']['admincpdir'] = 'admincp';
$config['Misc']['modcpdir'] = 'modcp';

olan bölümlerdeki admincp ve modcp dizin adlarını yeni dizin adınıza göre düzenleyin. Örneğin;PHP:
$config['Misc']['admincpdir'] = 'birincicp';
$config['Misc']['modcpdir'] = 'ikincicp';

Bu yöntem ilede forumumuzu korumuş oluruz..
 
Üst