Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

VBullettin Temel Ayarları

Coder

Forum Üyesi
Vbullettin temel başlangıç ayarları site sahipleri için yararlı bilgiler hızlı ve güvenilir ,,

Profili Sola Almak

vBulletin Seçenekler >>

Biçim ve Dil Ayarları >>

Mesajlar eski vBulletin 2 sürümdeki gibi gösterilsinmi? >>

Evet >>

KAYIT ET

Yüklenen Temayı Değiştirmek

vBulletin Seçenekler >>

Biçim ve Dil Ayarları >>

Standart Biçim >>

Temayı seç >>

Kayıt Et

Mesaj Yollama Süresini Kaldırmak

vBulletin Seçenekler >>

Mesaj Yollama ve Düzenleme Seçenekleri >>

İletiler arası mininmum zaman 0 Yapın

Kayıt et deyin

Mesaj Grafik Sayısını Artırma

vBulletin Seçenekler >>

Mesaj yollama ve düzenleme Seçenekleri >>

Her İleti İçin Maksimum Resim >>

0 veya 999 yapın Kayıt Et deyin

Misafirlerden Link Gizleme

Linkleri Görebilmek için üye olunuz hesabı üyelerden link gizleme eklentisi

Kurulum;

Ürünlerden , yeni ürün ekle xml yi yükleyin çalışacaktır...

vBulletin kurduktan sonra yapılması gereken önemli ayarlar

Yapılması gereken işlemleri soru cevap halinde sıralayalım.

Soru : Misafirlere iletişim linkini nasıl gösterebilirim?

Cevap : Admincp => vBulletin Seçenekler => Site İsmi / URL / İletişim Yolları => Misafirlerin iletişim Linkini görmelerine izin ver seçeneğini Evet olarak işaretleyin.

______________________________ ____________________ ___

Soru : Forumuma me-ta tag ve forum açıklaması nasıl ekleyebilirim?

Cevap : Admincp => vBulletin Seçenekler => Genel Ayarlar => me-ta Tag´lar => Bu alana kelimelerinizi girin her kelimeden sonra virgül ve bir boşluk olsun. Aşağıdaki şekilde;

Örnek;

vbulletin okulu, vb, dersler, makaleler, eklenti, tema, videolu ders, resimli anlatım, tema editlemeleri

Forumunuz için açıklama yazmak içinse, İçeriğe göre me-ta Taglar kısmına açıklamanızı fazla uzun olmayacak şekilde yazabilirsiniz. Aşağıdaki gibi olabilir;

Örnek;

vBulletin Okulu nda yazılı ve görsel olarak hazırlanmış detaylı açıklamalar bulunur. Aynı zamanda tema, eklenti ve vBulletin ile ilgili her türlü konuyu bulabilirsiniz.

(Not: Bu alana yazdıklarınız, siteniz google a indexlendiğinde site açıklaması olarak görünecektir!)

Soru : vBulletin forum un saati nereden ayarlanır?

Cevap : Forum unuzun saatini ayarlamak için;

Admincp => vBulletin Seçenekler => Saat / Tarih / Saat kaymaları => Standart Saat kayması kısmından forumunuzun saatini ayarlayabilirsiniz. Eğer sunucunuzun saati doğruysa GTM +2:00 olarak ayarlamanız gerekir. Fakat bu şekilde ayarladıktan sonra saat ileri yada geri görünüyorsa yine bu seçenekten doğru saati ayarlayabilirsiniz. Örneğin saat 15:52 ama forumunuzda 14:52 görüyor bu durumda Standart Saat kayması ayarını GTM +2:00 ise GTM +3:00 olarak değiştirmeniz gerekir.

Soru : vBulletin saat formatını değiştirmek istiyorum, nasıl yapılır?

Cevap : vBulletin tarih görünümünü değiştirmek için takip edin;

Admincp => vBulletin Seçenekler => Saat / Tarih / Saat kaymaları => Saat formatı kısmına, istediğiniz formata göre;

24-Saat biçimi (örnek: 23:15) : H:i

AM/PM biçimi (örnek: 11:15 PM) : h:i A

Soru : Tarih formatını değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim.

Cevap : Tarih görünümünü değiştirmek için şu adımları takip edin;

Admincp => vBulletin Seçenekler => Saat / Tarih / Saat kaymaları => Tarih formatı kısmına, istediğiniz formata göre;

Örnek;

2 = Ay (Şubat)

15 = Gün

08 = Yıl

2-15-08 = m-d-y

2-15-2008 = m-d-Y

15-2-08 = d-m-y

15-2-2008 = d-m-Y

15 Şubat 2008 = j F Y

Soru : Sitemde online üyelerin süresini uzatmak istiyorum, yani giriş yaptıktan sonra belirlediğim süre kadar online görünsün.

Cevap : Bu genellikle sitede online sayısını çoğaltmak, fazlalaştırmak için kullanılıyor. Adil bir ayar olmasa da konuyu açıklıyorum. vBulletin de online üye sayısını fazla tutmak için

Admincp => vBulletin Seçenekler => Cookiler ve HTTP-Header seçenekleri => Cookie-Timeout seçeneği kullanılır. Default olarak 900 sn. olur. Yani üye siteden çıkış yaptıktan sonra 900 saniye daha sitede online olarak gözükecektir. Siz bu ayarı saniye cinsinden yükseltebilirsiniz. Örneğin;

1 saat = 3600

2 saat = 7200

10 saat = 36000

Sitesinde bu gecikmeyi 3-4 gün olarak ayarlayanları bile gördüm. Halbuki ne gerek var değilmi?

Soru : Forum da standart tema seçimi yapmak istiyorum nasıl yapılabilir?

Cevap : Tema seçimini yapabilmek için;

Admincp => vBulletin Seçenekler => Biçim ve Dil ayarları => Standart Biçim seçeneğinin karşısından default olarak hangi temayı kullanacaksanız seçebilirsiniz.

Soru : Peki ben üyelerin tema seçimi yapmalarını istemiyorum, herkes benim default olarak seçtiğim temayı kullanılsın istiyorum, bunu nasıl yapabilirim.

Cevap : Admincp => vBulletin Seçenekler => Biçim ve Dil ayarları => Üyeler Biçim seçebilsinlermi? Seçeneğini Hayır olarak işaretlerseniz üyeler tema seçimi yapamaz ve sitenin default teması kullanılır.

Soru : vBulletin konu gösteriminde üye profilleri konunun üstünde görünüyor, ben üye profili konunun sol tarafında görünmesini istiyorum, bunu nasıl yapabilirim?

Cevap : Postbit i sağa almak için;

Admincp => vBulletin Seçenekler => Biçim ve Dil ayarları => Mesajlar eski vBulletin 2 sürümdeki gibi gösterilsinmi? Seçeneğini Evet olarak seçmeniz gerekir. Hayır olarak işaretli olursa konu gösteriminde postbit üstte görünür.

Soru : Mesajlarda belirlediğim kelimelere sansür uygulanmasını istiyorum, bunu nereden yapabilirim?

Cevap : Bazı kelimeleri sansürleyerek sitenizdeki riski azaltmış olursunuz. Bunu yapabilmek için

Admincp => vBulletin Seçenekler => Sansürlü Kelimeler => Sansür Açık seçeneğini Evet olarak işaretleyin, hemen altında Sansürlü Kelimenin yerinde gösterilecek işaret in karşısına isteğinize göre + * yada - kullanabilirsiniz (tırnak işaretleri olmadan!) Sansür uygulayacağınız kelimeleri de hemen bir altında olan Sansürlü kelimeler kısmına kelimeleri aralarında boşluk bırakarak girin. Örnek olarak kendi kullandığım kelimeleri ekliyorum, inceleyin, eklemek yada çıkarmak istedikleriniz olursa düzenleyip ilgili yere ekleyin ve kaydedin.

Ekte veriyorum

Soru : Yeni üyeler için yönetici onayı eklemek istiyorum, nasıl yapabilirim?

Cevap : vBulletin de yeni üyeler için yönetici onayı gerektirmek için;

vBulletin Seçenekler => Üye Yönetimi: Yeni Üyelik => Yeni Üyeler için yönetici onayı gereksinmi? Seçeneğini Evet olarak işaretlemeniz yeterlidir.

Soru : Yeni üyelere otomatik olarak hoş geldin maili gönderilmesini istiyorum, nasıl yapılabilir?

Cevap : vBulletin Seçenekler => Üye Yönetimi: Yeni Üyelik => Hoşgeldin E-Maili gönderilsinmi? Seçeneğini Evet olarak işaretleyin. Maili gönderecek olan mail adresini de aynı sayfada Yeni Üyelik durumunda yeni Üye olunduğunu bildirecek E-Mailin gönderileceği adres seçeneğinin karşısına yazınız.

Soru : Yeni üyelerin kayıt oluktan sonra standart ayarlarını değiştirmek istiyorum, bunları nereden değiştirebilirim.

Cevap : Bu ayarlar üyenin kayıttan sonraki kullanacağı default ayarlardır. Takip edin;

vBulletin Seçenekler => Üye Yönetimi: Yeni Üyelik => Yeni Üyeler için Standart ayarlar

Önerim = Evet * Yönetici e-postaları alsın

Önerim = Hayır * Görünmez olarak dolasmak istiyorum

Önerim = Evet * E-Mail adresi gösterilsinmi?

Önerim = Evet * Özel Mesaj alabilsinmi?

Önerim = Evet * Özel Mesaj aldığında E-Mailine haber verilsinmi?

Önerim = Evet * Mesaj geldiğinde beni Popup Penceresi açarak uyar

Önerim = Evet * Profil Mesajlasma Sistemini Kullanmak Istiyorum

Önerim = Evet * Profilime Sadece Arkadaslarim ve Yöneticiler Mesaj Yazabilsinler

Önerim = Evet * vKart indirilmesine izin veriyormusunuz?

Önerim = Evet * Signatürler gösterilsin

Önerim = Evet * Kullanıcı Resimlerini göster (Avatar)

Önerim = Evet * Grafikleri göster

Önerim = Evet * Tecrübe Puanlarını göster

Otomatik abonelik sistemi = Abone olmasın seçeneğini seçerseniz, üye yazdığı mesajlara abone olmaz ve kendisinden sonra o konuya yazılan mesajlardan haberdar olmaz. Default olarak Abone olmasın seçilidir. Önerimde bu! Fakat duruma göre burayı Derhal / Günlük / Haftalık olarak seçebilirsiniz.

Gelişmiş vB kodlarının kullanımı = Buradan üyelere gösterilecek editör seçimini yapabilirsiniz. Örneğin editör görünmesini istemiyorsanız buradan Editör Gösterilmesin seçeneğini seçebilirsiniz. Default olarak Standart Editör ayarlanmıştır, standart editörde bazı özellikler kullanılmaz, örneğin farklı bir adresten yazı ve resim kopyalayacaksınız, Standart editör buna izin vermez, tek tek resimleri eklemeniz gerekir ve yazı fontu aynı şekilde taşınmaz. Genel olarak bütün forumlarda (benim forumumda dahil) Gelişmiş Editör WYSIWYG Editörü kullanılır. Size de önereceğim bu editördür. Standart Editör ile bahsettiğim yapılamayanları bu editör ile kolayca yapabilirsiniz.

Konu ve Mesaj gösterimi;

Normal Eski Mesajlar Önce = Bu seçeneği seçerseniz konular görüntülenirken eski yazılan mesajlar önce görünür sonradan yazılan yazılar ise sonrasına eklenir. Default ayar budur. Tavsiye ederim.

Normal Yeni Mesajlar Önce = Bu seçenekte ise konulardaki yeni mesaj en üstte görünür.

Ağaç Şeklinde = Bu ayarda ise sayfada tek olarak ilk yazılan mesaj görüntülenir, diğer yazılan mesajlar ise liste halinde görüntülenir, Diğer mesajları görebilmek için o listeden görüntülemek istediğiniz mesaja tıklamanız gerekmektedir.

Yukarıdaki seçimlerinizi yaptıktan sonra en alttan kaydetmeyi unutmayınız.

Soru : Üyeler kendi profil sayfalarının görünümünü değiştirsin istiyorum, bunu 3.7.x sürümlerde nasıl ayarlayabilirim.

Cevap : Default olarak vBulletinde bu özellik kapalı durumdadır, Aktif etmek için;

vBulletin Seçenekler =>Üye Yönetimi: Üye ismi ve Üye imzaları (Signatür) => Tabanlı Üye profil özellikleri (En üstteki seçenek) Profile Styling seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyip kaydedin.

Soru : Üye listesinde üyelerin görünmesini istediğim bilgiler görünmüyor, bu bilgileri nasıl değiştirebilirim?

Cevap : vBulletin Seçenekler => Üye Listesi ve Profil Görünümü => Kullanıcı Listesi Alanı Seçenekleri

Bu listeden dilediğinizi seçip kaldırabilirsiniz, işlem tamamlandıktan sonra kaydetmeyi unutmayın!

Soru : Konulara cevap yazarken tıklama gerekiyor, direk cevap yazılmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

Cevap : vBulletin Seçenekler => Mesaj Yollama ve Düzenleme Seçenekleri => Hızlı Cevap seçeneğinde Evet, Tıklama gerekli değil seçerek kaydedin.

Soru : Konulara 4 taneden fazla resim ekleyemiyorum, mesajlarda resim sınırını kaldırmak istiyorum, bunu nasıl yaparım?

Cevap : vBulletin Seçenekler => Mesaj Yollama ve Düzenleme Seçenekleri => Her İleti İçin Maksimum Resim seçeneğini isteğinize göre değiştirin, sınır koymak istemiyorsanız 0â³ olarak belirlemeniz gerekir.hayırlı olsun,

vBulletin 4.x.x Eklentileri, vBulletin 4.x.x Soru(n)lar, vBulletin 4.x.x Temaları, vBulletin 4.x.x Şablonları, vBulletin 4.x.x Dilleri, vBulletin 4.x.x Tartışmaları, vBulletin 4.x.x İp Uçları, vBulletin 4.x.x İstek , vBulletin Blog, Forum Sidebar Blokları , vBulletin 3.x.x Eklentileri, vBulletin 3.x.x Soru(n)lar, vBulletin 3.x.x Temaları, vBulletin 3.x.x Şablonları, vBulletin 3.x.x Dilleri, vBulletin 3.x.x Tartışmaları, vBulletin 3.x.x İp Uçları, vBulletin 3.x.x İstek , vBulletin Blog, Forum Sidebar Blokları , vBulletin 3.8.x Eklentileri, vBulletin 3.8.x Soru(n)lar, vBulletin 3.8.x Temaları, vBulletin 3.8.x Şablonları, vBulletin 3.8.x Dilleri, vBulletin 3.8.x Tartışmaları, vBulletin 3.8.x İp Uçları, vBulletin 3.8.x İstek , vBulletin Blog, Forum Sidebar Blokları , vBulletin 3.7.x Eklentileri, vBulletin 3.7.x Soru(n)lar, vBulletin 3.7.x Temaları, vBulletin 3.7.x Şablonları, vBulletin 3.7.x Dilleri, vBulletin 3.7.x Tartışmaları, vBulletin 3.7.x İp Uçları, vBulletin 3.7.x İstek , vBulletin Blog, Forum Sidebar Blokları , vBulletin 5.x.x Eklentileri, vBulletin 5.x.x Soru(n)lar, vBulletin 5.x.x Temaları, vBulletin 5.x.x Şablonları, vBulletin 5.x.x Dilleri, vBulletin 5.x.x Tartışmaları, vBulletin 5.x.x İp Uçları, vBulletin 4.x.x İstek , vBulletin Blog, Forum Sidebar Bloklar