Webmaster Destek Forumu

Yarınların için bir şey yapmazsan, ölene dek Alarm kurmaya mahkumsun !
İletişim
  • Duyuru; Sizde hemen Üye Olup Sorunuzu Sorabilirsiniz, katılım ve kullanım tamamen Ücretsizdir!

WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür?

DarK

Forum Üyesi
Katılım
21 Ocak 2022
Mesajlar
124
Puanları
6
Öncelikle sitenizin şu anki hızını ölçmeden önce elde edeceğiniz verilerde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olduğunu belirtmemizde fayda var. Bunlar sırasıyla;

Sayfa bazında sayfanın boyutu
Kaç istek (request) ile sayfanız yükleniyor
Hali hazırda bir cache eklentisi kurulu mu
Kullanmış olduğunuz hosting wordpress uyumlu bir hosting mi

Sayfa hızı yani sayfa yüklenme süreleri genellikle sitelerin ana sayfaları ile ölçülmekte fakat arama motorlarında sadece ana sayfalarınızın çıkmadığını ve ziyaretçilerinizin de doğal olarak sadece ana sayfanızı ziyaret etmediklerini hatırlatmakta fayda var.

Gelelim sitenizin hızını ölçebileceğiniz noktaya. WordPress sitenizin hızını ölçebilmek için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem daha doğrusu 4 farklı test aracı bulunmakta. Bunlar;

Google PageSpeed Insight : Googleın geliştirdiği ve düzenli olarak güncellediği sistem. Sayfa açılma süreleri normalden fazlaysa buna neden olan etkenleri gösterir. Eksik olan tarafı ise sayfa yüklenme süresi ile bir veri sunmamasıdır.

Gtmetrix: Test ettiğiniz sayfanın tam olarak yüklenme süresini gösterir. Test merkezi Kanadadır. Ücretsiz hesap oluşturarak dünyanın farklı yerlerini test merkezi olarak seçebilirsiniz. Fiziksel mesafenin sayfa yüklenme sürelerinde önemli bir faktör olduğunu hatırlatmakta fayda var. Örneğin sitenizin hosting hizmetini Türkiye üzerinden alıyorsanız fiziksel olarak Türkiyeye yakın olan bir test merkezi seçmeniz gerçeğe çok daha yakın sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

WebPageTest.org : Farklı ülke ve şehirlerden (Türkiye dahil) ayrıca farklı cihazlardan (mobil ve masaüstü) sitenizi test etmenize olanak sağlar. 3 farklı test sonucunda size genel yani ortalama bir değerde rapor sunar.

Pingdom Tools: Dünya çapında 7 farklı server aracılığıyla sayfanızın açılış süresini hesaplar. Ayrıca sayfanız yüklenirken toplamda kaç istek (request) olduğunu gösterir.Buna ek olarak şayet siteniz Cloudflare üzerinde çalışıyorsa sitenizin cloudflare üzerinde doğru olarak çalışıp çalışmadığını cf-cache-status HIT veya MISS olmasından anlayabilirsiniz. Şayet siteniz Cloudflare üzerinde olmasına rağmen MISS uyarısı alıyorsanız yanlış yaptığınızı ayarlamalar olabilir.
 
Üst